Gözde Karadana

 

 

 

 

 

 

Gözde Karadana

 

 

İzmir doğumlu Gözde Karadana, moda kariyerine henüz dört yaşındayken eline geçirdiği kumaş parçalarını bebeklerine sararak başladı. Elbiselere olan bu ilgisi sayesinde daha 16 yaşındayken, Hollywood Kaçakları isimli sinema filminin sanat grubunda ”kostüm asistanı” olarak çalıştı.

Liseyi bitirdikten sonra Stockholm’e taşınan Gözde Karadana, orada da boş durmadı ve bir yandan İskandinav modasını takip ederek araştırmalar yaparken bir yandan da Prizma dergisinde gençlik ve moda sayfaları hazırladı. 2002 yılında, başrollerini Türk ve İsveçli oyuncuların paylaştığı ”Kärleken Triumph - Aşkın Gücü” isimli gençlik filminde “kostüm sorumlusu” olarak çalıştı. İsveç’in soğuk iklimine alışmakta zorlanan ve Türkiye’yi, özellikle de doğup büyüdüğü İzmir'i özleyen Gözde, tatil için geldiği ülkesinde üniversite sınavına girdi ve alanında en iyilerinden biri olarak gösterilen Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin Moda Tasarımı Bölümünü, dereceyle ve yüzde yüz burslu olarak kazandı. Hayalindeki meslek için ilk ciddi adımı böyle atan tasarımcı, çok çalışarak elde ettiği bu başarının değerini iyi bildi ve sınıfı geçecek kadar not almayı yeterli gören, haylaz bir öğrenci olarak geçirdiği lise yıllarının aksine, her sene “yüksek şeref öğrencisi” olarak sürdürdüğü üniversite öğrenimini 2009 yılında tamamladı.

Okulun hemen ardından, kendi markasını yaratarak, tasarladığı giysileri çeşitli ”designer corner”larda satışa sundu. 2011 yılında ise La Bru couture’u kuran Gözde Karadana, el işçiliği ve detaylara özel önem verdiği "couture gece koleksiyonu" ve "couture gelinlik koleksiyonu"nun yanı sıra özel müşterileri için "kişiye özel" olarak tasarladığı siluetleriyle de fark yaratmaya devam ediyor. HAYATA DAİR NOT: Moda branşında yaygın kanaat olan “Evlilik, hele hele çocukla bu meslek yapılmaz” tezinin aksine “Çocuk da yaparım kariyer de” diyen Gözde Karadana, mesleki hayallerinin peşinde koşarken aşkı da ihmal etmedi ve fakültenin son sınıfındayken evlendi. Mezuniyet defilesinde hamile olan genç modacı, 2010 yılında oğlu Rüzgar’ı, 2014 yılında ise kızı Nehir’i kucağına aldı. Şu sıralarda; Rüzgar, öğrenim hayatının ilk basamakları için hazırlık yapmakla meşgulken, Nehir de, geleceğin modacısı olarak elinde mezura, başında gelin tacı ya da özel yapılmış çiçekler ile annesine çıraklık yapıyor.

 

 

 

 

 

 

Facebook
Twitter
İnstegram
La Bru